Anasayfa Hakkımda İletişim

Porselen Laminalar
Zirkonyum Kaplamalar
Kompozit Veneerler
Beyazlatma
İmplant
Ortodonti
Diş Eti Düzenlemeleri
Sedasyon
Acil Durumlar
Çocuk Ağız Diş Sağlığı
Altın Oran
Hekime Sorun

İmplant

implantDental implant, eksik veya kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen, dişin kök görevini gören titanyum vidalardır. Bu yapay titanyum diş kökleri genellikle kısa süren ve basit bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir.

İşlem için dolgu yapılırken uygulanan lokal anestezi uygulanır. Gerekli durumlarda ve hastanın isteği doğrultusunda sedasyon altında da işlem yapılabilir. İşlem sırasında ve sonrasında ağrı hissedilmez.

Her basit cerrahi işlem sonrası gibi olabilecek hafif ağrı da günlük kullanılan basit ağrı kesicilerle önlenir.

Bazen implantın yerleştirilmesinden hemen sonra üst yapı protezi yapılabildiği gibi bazen de kemik yapısı ve vakanın durumuna göre 1,5 ila 3 ay beklemek gerekir. Bu süreyi belirleyen kişinin kemik kalitesidir. Bu bekleme süresince de eksik dişlerin yerine genellikle geçici protezler yapılır.

Eksik dişlerin yerinin doldurulması için yapılan köprülerde, boşluğun her iki yanındaki dişler küçültülür. Dental implantın en büyük avantajı, boşluğun her iki yanındaki dişlere dokunulmaması ve bu sayede o dişlerin korunmasıdır. Doğala en yakın yapı olarak implant, titanyum kök ve porselen kaplamasıyla dişi birebir taklit eder.

Birkaç dişi olan veya tam dişsiz kişilerde birkaç implantla hareketli protez kullanımını sona erdirmek mümkündür. İmplantlar arasına yapılan porselen köprüler ile kişi sabit dişlere sahip olabilir. Bazı durumlarda ise takmalı çıkarmalı protez kullanan kişiler bu protezlerinin tutuculuğunu artırmak için implant tedavisinden yararlanabilirler. Özellikle alt çeneye yerleştirilen 2 adet implant  ile protezlerin tutuculuğu sağlanır.

Dişeti sağlığı ve kontrollerine özen gösteren, implant ve ağız hijyenine önem veren kişiler için ömürlük olarak nitelendirilen implant tedavisi sağlığa herhangi bir zararı olmayan güvenilir bir tekniktir. Kalp, diabet (şeker hastalığı), tansiyon, kanama problemi yaşayan kişiler ancak takibinde oldukları doktorlarının onayı ve konsültasyonuyla implant yaptırabilirler. Doğru ve sterilizasyon kurallarına uygun ortamda uygulanması ve işlem sonrası doktorun önerilerine uyulması gerekir.

© 2018 Pınar Ardıçoğlu - powered by rexa

Bu web sitesinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.